Veľké stretnutie ruženčiarov, ktoré sa každoročne koná v dominikánskom Kostole nanebovzatia Panny Márie v Košiciach, malo tento rok výnimočný charakter. Spojili sa v ňom tri významné udalosti. Prvou je 30. výročie založenia Dominikánskeho mariánskeho centra, druhou návšteva generálneho promótora pre ruženec Lawrenca Lewa a treťou korunovácia sochy Ružencovej Panny Márie počas slávnostnej svätej omše. O deň neskôr hostil členov ružencových bratstiev z rôznych kútov Slovenska aj Kostol Panny Márie Snežnej v Bratislave. Správy z oboch májových stretnutí si môžete prečítať na str. 18 – 21.
Rozhovor s generálnym promótorom pre ruženec, s ktorým sme sa pri príležitosti jeho návštevy na Slovensku rozprávali o dôležitosti Matky Božej v našom živote, o ruženci, ale aj o jeho záľube vo fotografovaní či o tom, aký dojem naňho zanechala naša krajina, nájdete na str. 4 – 7.
V pravidelnom seriáli „Cirkev v Európe“ tentokrát predstavíme Bosnu a Hercegovinu, kam sa posolstvo evanjelia dostalo už v prvom storočí. Viac na str. 8 – 13.
Začiatkom tohto roku – na Nedeľu Božieho slova (21. januára) pápež František vyhlásil Rok modlitby ako prípravu na Jubilejný rok 2025. Apoštol Pavol bol mužom modlitby. O jeho modlitbách, s ktorými sa stretávame v Prvom liste Solúnčanom, hovorí ďalšia časť rubriky Biblické okienko na str. 14 – 15.
Témou júlovej rubriky „Máriina škola“ je grécky ostrov Tinos, ktorý sa síce nenachádza v ponuke slovenských cestovných kancelárii, ale je to veľmi zaujímavá lokalita. Čím je ostrov výnimočný, sa dočítate na str. 22 – 23.
Na stranách 24 – 25 vám predstavíme ďalšiu osobnosť ruženca – Matku Terezu. Prečítajte si jej príbeh v článku s názvom Matka Tereza: Mojou úlohou nie je obracať ľudí, ale milovať.
Sestra Josephine Toyi z Burundi sa narodila v čase politickej krízy. Vďaka štipendiu od dobrodincov mohla študovať a stala sa jednou z prvých burundských rehoľníčok, ktoré získali doktorát z teológie. Dnes ako generálna predstavená vedie viac ako 400 sestier v Inštitúte sestier Bene Tereziya. Jej svedectvo vám prinášame na str. 26 – 28.
Keďže slávime Rok modlitby, nezaškodí si pripomenúť, že aj svätý Dominik bol mužom modlitby. Podľa svedectiev jeho súčasníkov sa Dominik často modlil. Dominikánska tradícia nám zanechala nielen modlitbu ruženca, ale aj tzv. deväť spôsobov modlitby svätého Dominika, ktorý sa zvykol modliť celou svojou bytosťou, teda celou svojou dušou i telom. Svätec tak inšpiroval spôsob modlitby mnohých svojich duchovných synov a dcér, nevynímajúc svätého Tomáša Akvinského, ktorého jubileum tiež slávime. Nechajme sa aj my inšpirovať
prvou päticou Dominikovej modlitby, ako ich opisuje a stvárňuje Codex rossianus 3, ktorý vznikol na prelome 13. a 14. storočia. Viac v rubrike „Viera v umení“ na str. 31 – 35.