V Pôstnom období častejšie rozjímame o Kristovom utrpení a o jeho prebolestnej Matke. Sväté písmo sa síce nezmieňuje o plači Panny Márie, ale v Cirkvi jestvuje starodávna tradícia, podľa ktorej Ježišova matka plakala, vidiac jeho utrpenie a smrť. K nadprirodzeným javom patrí slzenie sôch a obrazov Panny Márie, k akému došlo v priebehu dejín na viacerých miestach. Patria k nim aj Syrakúzy, o ktorých sa dočítate v pravidelnej rubrike „Máriina škola“ na str. 22 – 23.
„Biblické okienko“ pokračuje v téme Pavlových listov na str. 8 – 10. V článku s názvom Vďakyvzdanie približuje Prvý list Solunčanom (1 Sol 1,2 – 10).
V rubrike „Cirkev v Európe“ predstavíme Andorru, malú horskú krajinu ležiacu medzi Francúzskom a Španielskom v pohorí Pyreneje. Viac na str. 11 – 13.
Chcem byť človekom, ktorý sa pozerá na hviezdy. Takáto správička mi pristála v mobile, keď som v skorom svitajúcom ráne cestovala preplneným autobusom do práce. Držala som sa stojanu, no napriek tomu ma hádzalo zo strany na stranu, jeden spolucestujúci si o mňa opieral drsnú tašku, ďalšia pani mi pristúpila nohu bodavým ihličkovým opätkom. Chcem sa pozerať na hviezdy… Okej, skúsim to v tomto ponurom dni, nenechám sa vytočiť a rozhodiť ničím prízemným, budem tou, ktorá sa díva hore. Príbeh Vidieť niečo viac nájdete na str. 14 – 15.
Vo februárovom čísle časopisu sme pre vás pripravili aj krížovú cestu so zamysleniami Hľa, všetko robím nové. Nájdete ju v strede časopisu.
Akokoľvek hlboko človek spadne a vzdiali sa od Boha, aj keď sa topí v tom najšpinavšom blate, kým žije na zemi, brána Božieho milosrdenstva je otvorená a ortieľ zatratenia nie je vyrieknutý. Krásnym príkladom toho je život blahoslaveného Bartolomeja Longa, svojho času kňaza v satanistickej sekte. Viac v článku Bartolomej Longo – od satanizmu k svätosti na str. 20 – 21.
Témou rubriky „Viera vo svete“ je Stredoafrická republika. Kardinál Dieudonné Nzapalainga, arcibiskup z hlavného mesta Bangui, podniká veľa ciest po perifériách Stredoafrickej republiky. Jeho rodná krajina je poznačená občianskou vojnou, v ktorej mnoho mladých ľudí nedokáže zložiť zbrane a znovu začať chodiť do školy. Viac na str. 24 – 27.
Čo vyjadruje slovné spojenie Prví budú poslední a poslední budú prví sa dočítate v rubrike „Biblické drobničky“ na str. 28.
Možno si ešte zo školských lavíc pamätáme Goetheho príbeh o doktorovi Faustovi, ktorý zapredal svoju dušu diablovi a vlastnou krvou s ním podpísal zmluvu. Tento príbeh má však aj svojho starokresťanského predchodcu v podobe Teofila z Adany, ktorý žil v 6. storočí. Teofilov príbeh bol kedysi veľmi obľúbený. Jeho výtvarné a literárne spracovanie prekvitalo najmä v stredoveku. Pokračovanie rubriky „Viera v umení“ nájdete na str. 31 – 35.
Vo februárovom čísle časopisu nájdete aj:
– pozvánku na duchovné cvičenia v exercičnom dome sv. Ignáca v Prešove, ktoré sú určené pre všetkých členov Živého, Svätého a Večného ruženca na tému: Zastavenia lásky (str. 5);
– ponuku novej knihy Loretánske Litánie od autorky Janky Móricovej (str. 2).