Septembrové číslo časopisu Ruženec

///Septembrové číslo časopisu Ruženec

Bol to presne ten deň, o ktorom sa hovorí, že ho treba len prežiť. Nezobudí vás šteklenie teplých slnečných lúčov, ale nepríjemné drnčanie budíka. Príbeh Slnko v duši nájdete na str. 6 – 7.

V pravidelnej rubrike „Cirkev v Európe“ priblížime Katolícku cirkev v Bulharsku, ktorá je štvrtou najväčšou náboženskou skupinou v krajine. Viac na str. 8 – 11.

Dalo by sa povedať, že Ježišovou a Máriinou modlitebnou knihou bol Žaltár, Kniha žalmov. Cirkev má túto starozákonnú knihu vo veľkej úcte a bude ju s úctou používať, kým sa pri druhom Kristovom príchode v plnosti nenaplnia jej slová, vzdychy, jej nádeje a očakávania. O Žalme 30 sa dočítate v ďalšej časti rubriky „Biblické okienko“ na str. 12 – 14.

To, čo dáva dušu modlitbe ruženca, je, keď meditujeme nad tajomstvami. Buďme k sebe úprimní, niekedy sa nám stáva, že naše ústa niečo vyslovujú, ale v skutočnosti nad modlitbou nerozmýšľame. Viac o modlitbe ruženca nájdete na str. 20 – 21, v pokračovaní prednášky brata Lawrenca, ktorá zaznela na stretnutí ružencových bratstiev v sobotu 18.5.2024 v Košiciach.

Svätého Ľudovíta Máriu Grigniona z Montfortu poznáme ako mariánskeho svätca. Jeho najznámejšie dielo O pravej úcte k Panne Márii ležalo 126 rokov zakopané v truhlici na poli. Po jeho objavení v roku 1842 sa stalo dôležitým mariologickým dielom a bolo preložené do viac ako 20 jazykov. Článok Svätý Ľudovít: Ruženec obráti aj najzatvrdnutejších hriešnikov nájdete na str. 22 – 23.

V rubrike „Máriina škola“ prinášame pokračovanie článku o Kalwarii Zebrzydowskej, pútnickom mieste, ku ktorému mal výnimočný vzťah napríklad aj Karol Wojtyła. Viac na str. 24 – 25.

Pod pojmom pontifik sa dnes zvyčajne myslí pápež, ale tradične sa takto označovali biskupi. Toto latinské slovo znamená „staviteľ mostov“. V článku Biskup ako most medzi kresťanmi a moslimami (str. 26 – 28) sa dočítate o biskupovi novovzniknutej diecézy Katsina v severnej Nigérii, pre ktorého je tento výraz mimoriadne výstižný.

Rubrika „Viera v umení“ je venovaná jednému z najchýrnejších kazateľov kresťanského staroveku. Bol ním Ján prezývaný Chryzostom († 407), čo v preklade z gréčtiny znamená, že má zlaté ústa. Nie nadarmo si zaslúžil takúto prezývku. Chryzostom však svoju schopnosť rečniť nevyužíval vo vlastný prospech, aby sa zapáčil mocným sveta, ale svoj dar reči dal do služieb pravdy a pre ňu vedel obetovať aj svoju významnú pozíciu. Viac na str. 31 – 35.

Na strane 15 nášho časopisu nájdete ponuku vami obľúbených Ružencových kalendárov na rok 2025, ktorých cena zostala nezmenená 3 €.

V septembrovom čísle časopisu nájdete aj pozvánky na:

– pripojenie sa k spoločnej modlitbe v rámci Svetového dňa ruženca 7. októbra 2024 (str. 2 – 3)

– duchovné cvičenia v exercičnom dome sv. Ignáca v Prešove, ktoré sú určené pre všetkých členov Živého, Svätého a Večného ruženca na tému: „Pane, nauč nás modliť sa (LK 11,1)“. Bližšie info na str. 5.

– Slávnosť Ružencovej Panny Márie v dominikánskom kostole v Košiciach (str. 6) a v Ružencovej záhrade vo Vyšnej Šebastovej (str. 4)

– 17. púť ružencových bratstiev do Národnej baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne (str. 36).

2024-09-05T09:23:43+02:00